Tanácsok koronavírus idején


  1. Fertőzés veszély csökkentés
  2. "A maszkok viselése önmagában nem előzi meg a fertőzést, de használatuk lassíthatja a járvány terjedését. Általánosságban elmondható, hogy az egészségügyi ellátás során alkalmazott ún. sebészi maszkot a lakosság körében a dupla rétegű és magas hőfokon mosható textil maszkok helyettesíthetik."
    (dr. Merkely Béla, rektor, Semmelweis egyetem)

    "Mivel a sebészi- és az ún. respirátoros arcmaszkok elsősorban az egészségügyi dolgozók részére szolgáló védőeszközök, célszerű otthon elkészített maszkot hordanunk, hiszen ezeket néhány alapvető szabály betartása mellett könnyedén elkészíthetjük magunk is, ráadásul mivel a házilag készített arcvédők moshatók, ezáltal többször is használhatjuk azokat."

    A betegellátási eszközként használható szájmaszk megakadályozhatja, hogy akár a gondozó, akár a gondozott személy megfertőzze a másikat. A fertőzés veszélyét csökkenteni lehet, ha a szájmaszkot időnként lefújjuk olyan fertőtlenítő spray-vel, aminek belégzése sem ártalmas. Ilyen spray-t lehet kapni gyógyszertárban, magisztrálisan elkészített gyógyszerként, amihez a 2.§ b) pontja szerint nem szükséges engedélyszám és betegtájékoztató. Az USA-ban járvány idején használtak ilyen fertőtlenítővel átitatott kendőket. Erre professzor Knoll József mutat rá Gyógyszerhatástan című könyvében.

  3. Koronavírusos beteg ne szedjen láz esetén gyulladáscsökkentő hatással is rendelkező lázcsillapítókat (acetil szalicilsav, ibuprofen, naproxen, diclofenac, ketoprofen stb.)
  4. Ezek a vegyületek a gyulladásos folyamatokban részt vevő ciklooxigenaz nevű vegyület gátlásával a leukotrien nevű anyag képződését segítik, ami fulladást okozhat. Emiatt ronthatják a koronavírus okozta fulladásos tüneteket, és ezért asztmás betegek amúgy is óvatosan szedhetik ezen szereket. Metamizol, paracetamol ajánlott inkább.

  5. Immunrendszer erősítő szerek szedése ellenállóbbá tesz a koronavírussal szemben
  6. Ezek a szerek teljes védelmet nem nyújtanak. A rendszeres kézmosás, és a kontaktusok kerülése után a legfontosabb a megfelelő immunrendszer.

    A közismert C- és D vitaminon túl vannak más immunrendszer támogató készítmények is. Közülük néhányat említenék, mellékelve neves szakemberek tollából gyógyszerészek számára írt továbbképzési anyagot.

    A cinkről szóló anyagot kiegészíteném, hogy a dió, hús, máj, tojás természetes források. A cink szedés 32%-kal lerövidíti a meghűlés időtartalmát, mivel a cink már a korai szakaszban megakadályozza a vírusok megtelepedését.
    (dr. Járnay Judit, Gyógyszerészek lapja 2015/2 szám)

    Immunmoduláns hatása mellett jótékony hatású lehet prosztata megnagyobbodásban, diabetes, macula degeneráció, szürkehályog, Alzheimer kórban is, de ezeket a betegségeket nem gyógyítja.
    (dr. Járnay Judit, Gyógyszerészek lapja 2014/3 ).

    A ginzeng (1)(2), a cink (1)(2), a szelén (1)(2) és a kasvirág immunerősítő szerepéről több közlemény olvasható a Gyógyszerészek lapja című folyóiratban (lásd a kapcsolt hivatkozásokat).

  7. A grapefruit-mag mellékhatásai
  8. A grapefruit-mag(1)(2) is kitűnő immunrendszer erősítő, de számos gyógyszerrel kölcsönhatásban van,(vérnyomáscsökkentők, koleszterinszint csökkentők stb.) súlyos mellékhatásokat okozva. Ezek szedését legalább három nappal előtte abba kellene hagyni, ezért idős, sok gyógyszert szedőknek ezt nem ajánlom.

  9. Miért különösen fontos ilyenkor a sport?
  10. A sport erősíti az immunrendszert. Legalább 10 perc intenzív sport kell ehhez.
    A sport morfinszerű anyagokat szabadít fel a szervezetben, ami jó közérzetet biztosít, ellensúlyozva a bezártság érzetet.
    A sportok közül főleg a futás erősíti a tüdőt, ami a vírus fő támadáspontja.

    Dr. Gyarmati Csaba szakgyógyszerész
    Rendeki Patika
    Csabrendek